Sposoby na kocią alergię

Posted by: admin

Wiele osób pomimo tego, że ma alergię na koty, nie potrafi bez nich żyć. Alergicy mają swoje sprawdzone metody, które im pomagają w życiu razem z ich ulubionymi futrzakami. Poniżej znajduje się kilka sprawdzonych sposobów jak zapobiegać alergii na kota, kiedy mieszkamy razem z ulubieńcem.

Alergia na kota nie zamyka przed Tobą możliwości jego posiadania. Wiele osób borykających się z tym problemem nie daje się mu pokonać. Powyższe przykłady pozwolą Ci ograniczyć wpływ uczulającego białka Fel d1 lub albuminy na Twój organizm.
„Najmarniejszy kot jest arcydziełem. „
Leonardo da Vinci

Sypialnia – miejsce zakazane

Nie wpuszczaj swojego kota do sypialni, aby nie dopuścić do tego, że zostawi on swoje alergeny w Twoim łóżku. Te kilka godzin snu bez obecności kota i jego jakichkolwiek śladów, pozwolą na zabawy z nim w ciągu następnego dnia bez większych objawów alergii.

Pomimo tego, że koty w większości nie przepadają za kąpielami, trzeba będzie kąpać go co jakiś czas. Jednak zamiast typowej kąpieli, dobrym rozwiązaniem jest przecieranie wilgotną gąbką futerka. Inny sposób na usunięcie alergenów, to czesanie kociej sierści specjalnym grzebykiem. Im młodszy kotek, tym lepiej, ponieważ przyzwyczai się do tego rytuału i nie będzie protestował.
„Obcując z kotem, człowiek ryzykuje jedynie to, że stanie się wewnętrznie bogatszy.”
Colette

Pranie pościeli

W związku z tym, że trudno jest utrzymać kota z dala od zakazanego miejsca, staraj się prać swoją pościel średnio co dwa tygodnie, w min. temp. 40 stopni Celsjusza. Jeśli to możliwe, kup pościel specjalną dla alergików, którą można prać w 60 stopniach Celsjusza.

Piękny, prążkowany kot.
„Kot jest domowy na tyle, na ile mu to odpowiada.”
Saki

Mycie rąk

Podczas zabaw z kotem unikaj dotykania rękoma twarzy, a zwłaszcza oczu. Po każdej zabawie starannie umyj ręce, aby pozbyć się alergenów.

Kocie pozy: wycignięte, tylnie łapki.
Każdy z właścicieli wie, że nie posiada kota na własność.
– Ellen Perry Berkeley

Sprzątanie

Zapewne zastanawiasz się jak zabezpieczyć dom przed rozprzestrzenianiem się alergenów. Po pierwsze polub sprzątanie i wietrzenie swojego mieszkania. Pozwoli to na usunięcie alergenów, które Cię uczulają. Jeśli to możliwe, staraj się unikać w mieszkaniu zasłon i dywanów oraz innych materiałowych rzeczy, które mogą gromadzić uczulające Cię substancje. Pomyśl także, jeśli Twoja sytuacja finansowa Ci na to pozwala, o kupnie wodnego odkurzacza lub specjalnych filtrów dla alergików.

Koty lubią się wyginać. To wyjątkowo elastyczne sierściuchy.
„Bóg stworzył kota, żeby człowiek mógł głaskać tygrysa”
V. M. Hugo

Mycie kota

Pomimo tego, że koty w większości nie przepadają za kąpielami, trzeba będzie kąpać go co jakiś czas. Jednak zamiast typowej kąpieli, dobrym rozwiązaniem jest przecieranie wilgotną gąbką futerka. Inny sposób na usunięcie alergenów, to czesanie kociej sierści specjalnym grzebykiem. Im młodszy kotek, tym lepiej, ponieważ przyzwyczai się do tego rytuału i nie będzie protestował. Więcej porad na temat czesania kota znajdziesz w naszej książce.

Koty uwielbiają się myć. Taki koci rytuał. Jak kot się myje spodziewaj się gości.
„Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los.”
Oscar Wilde

Oczyszczanie powietrza

Kolejną rzeczą, jaką należy sobie sprawić, to filtry do powietrza, które będą usuwały alergeny kłębiące się w mieszkaniu. Najlepiej mieć je w każdym pomieszczeniu, w którym przebywasz Ty i kot. Pomyśl o tym zwłaszcza podczas zimy, kiedy grzejące kaloryfery wysuszają powietrze, w którym kłębi się wiele uczulających substancji. Oprócz częstego wietrzenia, niezbędne będą nawilżacze powietrza. Nie zapomnij o regularnym wycieraniu z kurzu kaloryferów, zwłaszcza tych starego typu.

Kuracja odczulająca

Kociaki słodziaki.
Kobiety i koty zawsze będą robić to, co chcą, a mężczyźni i psy powinni się zrelaksować i powoli oswajać z tą myślą.
– Robert A. Heinlein

Poddaj się kuracji odczulającej. Co prawda, wiele osób twierdzi, że to nie pomaga, ale może akurat w Twoim przypadku będzie inaczej. Warto spróbować, jeśli to mogłoby pomóc i ułatwić Ci życie z kotem.

Spray antyalergiczny

Możesz również pomyśleć o zakupie środka, który redukuje przyczyny alergii. Preparat rozpyla się zazwyczaj na firanach, dywanach, kocach, narzutach i kocim futerku.

Podsumowanie

Alergia na kota nie zamyka przed Tobą możliwości jego posiadania. Wiele osób borykających się z tym problemem nie daje się mu pokonać. Jedni decydują się na hipoalergicznego zwierzaka, a inni żyją razem z kotem, który uczula. Powyższe przykłady, pokazujące jak sobie radzić z alergią na kota, pozwolą Ci ograniczyć wpływ uczulającego białka Fel d1 lub albuminy na Twój organizm.

Zanim jednak zdecydujesz się ostatecznie na kota, po pierwsze skontaktuj się ze swoim lekarzem. Możesz także wybrać się do znajomych, którzy mają kota, aby sprawdzić jak kilka godzin z futrzakiem na Ciebie działa.

Kot na legowisku.
Kot nadaje domowi duszę.
– Clebert

Pamiętaj o zachowaniu podstawowych środków ostrożności, np. nie dotykaj twarzy i oczu nieumytymi dłońmi. Dopiero kiedy upewnisz się, że pomimo alergii możesz żyć z kotem i zdecydujesz się przestrzegać powyżej wymienionych zasad, podejmij ostateczną decyzję o posiadaniu wymarzonego pupila.

Pamiętaj o zachowaniu podstawowych środków ostrożności, np. nie dotykaj twarzy i oczu nieumytymi dłońmi. Dopiero kiedy upewnisz się, że pomimo alergii możesz żyć z kotem i zdecydujesz się przestrzegać powyżej wymienionych zasad, podejmij ostateczną decyzję o posiadaniu wymarzonego pupila.
Istnieją dwa sposoby ucieczki od prozy życia: muzyka i koty.
– Albert Schweitzer

Jeszcze na sam koniec dodam, że jeśli okaże się, że niestety Twoja alergia jest zbyt silna na sprawienie sobie kota, nie załamuj się i nie rezygnuj na zawsze. Np. za rok może się okazać, że nie reagujesz w taki sam sposób, jak wcześniej na uczulające Cię substancje wydzielane przez koci organizm. Zatem głowa do góry i myśl pozytywnie!

Newsletter

Jeśli chcesz dostać powiadomienie o nowych artykułach na temat wychowywania kotów, zapisz się na darmowy newsletter.
Gwarantuję 100% prywatności. Nigdy nie udostępnię nikomu Twojego adresu.

Dodaj komentarz

*