Wiele osób pomimo tego, że ma alergię na koty, nie potrafi bez nich żyć. Alergicy mają swoje sprawdzone metody, które im pomagają w życiu razem z ich ulubionymi futrzakami. Poniżej znajduje się kilka sprawdzonych sposobów jak zapobiegać alergii na kota, kiedy mieszkamy razem z ulubieńcem.
Sypialnia – miejsce zakazane
Nie wpuszczaj swojego kota do sypialni, aby nie dopuścić do tego, że zostawi on swoje alergeny w Twoim łóżku. Te kilka godzin snu bez obecności kota i jego jakichkolwiek śladów, pozwolą na zabawy z nim w ciągu następnego dnia bez większych objawów alergii.
Pranie pościeli
W związku z tym, że trudno jest utrzymać kota z dala od zakazanego miejsca, staraj się prać swoją pościel średnio co dwa tygodnie, w min. temp. 40 stopni Celsjusza. Jeśli to możliwe, kup pościel specjalną dla alergików, którą można prać w 60 stopniach Celsjusza.
Mycie rąk
Podczas zabaw z kotem unikaj dotykania rękoma twarzy, a zwłaszcza oczu. Po każdej zabawie starannie umyj ręce, aby pozbyć się alergenów.
Sprzątanie
Zapewne zastanawiasz się jak zabezpieczyć dom przed rozprzestrzenianiem się alergenów. Po pierwsze polub sprzątanie i wietrzenie swojego mieszkania. Pozwoli to na usunięcie alergenów, które Cię uczulają. Jeśli to możliwe, staraj się unikać w mieszkaniu zasłon i dywanów oraz innych materiałowych rzeczy, które mogą gromadzić uczulające Cię substancje. Pomyśl także, jeśli Twoja sytuacja finansowa Ci na to pozwala, o kupnie wodnego odkurzacza lub specjalnych filtrów dla alergików.
Mycie kota
Pomimo tego, że koty w większości nie przepadają za kąpielami, trzeba będzie kąpać go co jakiś czas. Jednak zamiast typowej kąpieli, dobrym rozwiązaniem jest przecieranie wilgotną gąbką futerka. Inny sposób na usunięcie alergenów, to czesanie kociej sierści specjalnym grzebykiem. Im młodszy kotek, tym lepiej, ponieważ przyzwyczai się do tego rytuału i nie będzie protestował. Więcej porad na temat czesania kota znajdziesz w naszej książce.
Oczyszczanie powietrza
Kolejną rzeczą, jaką należy sobie sprawić, to filtry do powietrza, które będą usuwały alergeny kłębiące się w mieszkaniu. Najlepiej mieć je w każdym pomieszczeniu, w którym przebywasz Ty i kot. Pomyśl o tym zwłaszcza podczas zimy, kiedy grzejące kaloryfery wysuszają powietrze, w którym kłębi się wiele uczulających substancji. Oprócz częstego wietrzenia, niezbędne będą nawilżacze powietrza. Nie zapomnij o regularnym wycieraniu z kurzu kaloryferów, zwłaszcza tych starego typu.
Kuracja odczulająca
Poddaj się kuracji odczulającej. Co prawda, wiele osób twierdzi, że to nie pomaga, ale może akurat w Twoim przypadku będzie inaczej. Warto spróbować, jeśli to mogłoby pomóc i ułatwić Ci życie z kotem.
Spray antyalergiczny
Możesz również pomyśleć o zakupie środka, który redukuje przyczyny alergii. Preparat rozpyla się zazwyczaj na firanach, dywanach, kocach, narzutach i kocim futerku.
Podsumowanie
Alergia na kota nie zamyka przed Tobą możliwości jego posiadania. Wiele osób borykających się z tym problemem nie daje się mu pokonać. Jedni decydują się na hipoalergicznego zwierzaka, a inni żyją razem z kotem, który uczula. Powyższe przykłady, pokazujące jak sobie radzić z alergią na kota, pozwolą Ci ograniczyć wpływ uczulającego białka Fel d1 lub albuminy na Twój organizm.
Zanim jednak zdecydujesz się ostatecznie na kota, po pierwsze skontaktuj się ze swoim lekarzem. Możesz także wybrać się do znajomych, którzy mają kota, aby sprawdzić jak kilka godzin z futrzakiem na Ciebie działa.
Pamiętaj o zachowaniu podstawowych środków ostrożności, np. nie dotykaj twarzy i oczu nieumytymi dłońmi. Dopiero kiedy upewnisz się, że pomimo alergii możesz żyć z kotem i zdecydujesz się przestrzegać powyżej wymienionych zasad, podejmij ostateczną decyzję o posiadaniu wymarzonego pupila.
Jeszcze na sam koniec dodam, że jeśli okaże się, że niestety Twoja alergia jest zbyt silna na sprawienie sobie kota, nie załamuj się i nie rezygnuj na zawsze. Np. za rok może się okazać, że nie reagujesz w taki sam sposób, jak wcześniej na uczulające Cię substancje wydzielane przez koci organizm. Zatem głowa do góry i myśl pozytywnie!
Newsletter
Jeśli chcesz dostać powiadomienie o nowych artykułach na temat wychowywania kotów, zapisz się na darmowy newsletter.
Gwarantuję 100% prywatności. Nigdy nie udostępnię nikomu Twojego adresu.