Koty – ciekawostki behawioralne

Posted by: admin

Nie rozumiesz swojego kota? W pewnym stopniu możesz się dowiedzieć, co twój pupil chce Ci przekazać. Poniżej znajduje się kilka typowych dla kotów zachowań, jak również innych czynników, które pomogą Ci go zrozumieć.

Mruczenie

Kot i pies podczas wspólnego snu.

Powszechnie uważa się, że koty mruczą, kiedy jest im dobrze. Okazuje się, że ten charakterystyczny dźwięk pojawia się również w momencie, kiedy kota coś boli lub kiedy jest przestraszony i chce się uspokoić.

 

Kocie źrenice

Na podstawie kocich źrenic możemy poznać koci nastrój. Źrenice okrągłe i duże oznaczają kota podekscytowanego lub przestraszonego, chcącego np. atakować podczas zabawy. Źrenice zwężone oznaczają kota zdenerwowanego.

Kot skrada się i zaraz będzie atakował.

Należy wziąć również pod uwagę światło, które także powoduje zmianę wielkości źrenic. Kot wygrzewający się na słońcu, będzie miał zwężone źrenice, co nie będzie oznaczało, że jest zdenerwowany.

Ogon

Koty machają ogonem kiedy jest im przyjemnie, są zadowolony, a także kiedy są złe. Może to oznaczać też chęć zabawy albo zniecierpliwienie. Właściciel musi dobrze znać swojego kota, aby móc rozszyfrować jego gesty.

Polujący kot w trawie, z uniesionym ogonem do góry.

Ogon uniesiony do góry, to oznaka, że kot jest zadowolony. O znaczeniu innych pozycji kociego ogona dowiesz się już wkrótce

Pozycja horyzontalna ogona, to nie lada wyzwanie dla rasowych kotów. Tak naprawdę tylko koty domowe potrafią trzymać ogon w takiej pozycji.

Relacje towarzyskie

Koty wbrew pozorom są bardzo towarzyskie i bardzo dobrze czują się w otoczeniu ludzi. Po pewnym czasie można nawet zauważyć, że potrafią odpowiadać, na swój sposób, człowiekowi.

Wspólna drzemka kota i dziecka.

Kocie dzieciństwo

Odpowiednie traktowanie kota we wczesnym dzieciństwie jest bardzo ważne, gdyż wpływa ono później na jego osobowość.

Maly kotek zmierzający w Twoim kierunku.

Kocimiętka

Kocimiętka to bardzo popularny i lubiany przez koty specyfik. Dzięki niej można zmienić kocie zachowanie, nauczyć określonych działań. O jej dobroczynnym wykorzystaniu już wkrótce.

Kot wącha rośliny.

Chodzenie na smyczy

Chodzenie na smyczy to nie tylko domena psów. Okazuje się, że koty także bardzo dobrze sobie z tym radzą, zwłaszcza, kiedy zaczynamy uczyć je chodzić na smyczy od małego kociaka. Wymaga to treningów i cierpliwości ale jest to możliwe. O nauce chodzenia kota na smyczy już wkrótce.

Kot na smyczy.

Głaskanie

Łagodząco na stres działa głaskanie kota, natomiast jego mruczenie działa uspokajająco.

Zahipnotyzowany przez głaskanie kot.

Mycie się

Pomimo tego, że znaczna większość kotów nie lubi kąpieli wodnych, nie oznacza, że się nie myją. Około 30% swojego czasu koty poświęcają na toaletę.

Kot sie myje, dokładnie swoją tylną łapkę.

Zdarza się, że niektóre koty nadmiernie się myją, co może spowodować utratę sierści, zapalenie skóry albo skołtunienie futerka. Należy na to zwrócić szczególną uwagę, gdyż nadmierna toaleta może być sygnałem, że kot czymś się stresuje.

Newsletter

Jeśli chcesz dostać powiadomienie o nowych artykułach na temat wychowywania kotów, zapisz się na darmowy newsletter.




Gwarantuję 100% prywatności. Nigdy nie udostępnię nikomu Twojego adresu.

Dodaj komentarz

*