Sterylizacja – jaką metodę antykoncepcji dla kota wybrać?

Posted by: admin

Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci liczba osób świadomie decydujących się na posiadanie kota wzrosła. Miłośnicy tych czworonogów wiedzą, że oprócz przeważających zalet, należy także poradzić sobie w codziennym życiu z pewnymi biologicznymi czynnikami, jakimi są objawy rujowe, czyli naturalna chęć rozmnażania się.

Okres rujowy u kotów.

Istnieje kilka sposobów zapobiegających niekontrolowanemu rozrodowi. Wiele osób błędnie rozumie pojęcia kociej antykoncepcji, co w przyszłości może przynieść niemiłe zaskoczenie. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretną metodę, dowiedz się co to tak naprawdę jest oraz jakie są wady i zalety wybranej sterylizacji.

Podstawowe możliwości antykoncepcji u kotów to sterylizacja farmakologiczna, sterylizacja chirurgiczna i kastracja, czyli sterylizacja chirurgiczna pełna.

Sterylizacja

Sterylizacja farmakologiczna – na czym polega

Polega na podawaniu, wyłącznie kotkom, leków doustnie lub w postaci zastrzyków, zawierających progestageny. Jest to bardzo skuteczna metoda zapobiegająca niekontrolowanemu rozrodowi.

Niemniej jednak badana wykazują, że ma ona swoje wady. Skutkami ubocznymi stosowania tej antykoncepcji jest powstawanie złośliwych guzków gruczołów mlekowych i narządów rozrodczych u kotek. Inne poważne konsekwencje to cukrzyca, ropomacicze (gromadzenie się wydzieliny gruczołowej we wnętrzu macicy).

W związku z tym, że jest to metoda odwracalna, później, kiedy kotka rodzi, istnieje dużo większe ryzyko powikłań okołoporodowych, niż w przypadku kotek, które nie były poddane tej metodzie.

Małe kotki piją mleko od swojej matki.

Sterylizacja chirurgiczna – na czym polega

Sterylizacja chirurgiczna polega na podwiązaniu lub podcięciu jajowodów u kotek i nasieniowodów u kocurów.

Kastracja – na czym polega

Kastracja, czyli sterylizacja pełna dotyczy zarówno kotek, jak i kotów. Zabieg polega na usunięciu jąder u kocura, samych jajników albo jajników, jajowodów i macicy u kotki.

W jakim wieku dokonywać sterylizacji

W zależności od płci, kastracja wykonywana jest w różnym wieku. U kotek wykonuje się ten zabieg zazwyczaj pomiędzy 5 a 12 miesiącem życia. Natomiast w USA kastrację przeprowadza się dużo wcześniej, bo już w 6-12 tygodniu życia kotki.

Najlepiej zadecydować o kastracji jak najwcześniej. Jeśli zostanie przeprowadzona jeszcze przed pojawieniem się pierwszej rui, praktycznie do zera znosimy prawdopodobieństwo wystąpienia guzów sutków. Nie obawiaj się jednak, jeśli przeprowadzisz kastrację w późniejszym czasie, gdyż wtedy to ryzyko wzrasta tylko do 10%. Najlepszym czasem w takim wypadku jest odczekanie miesiąca po wystąpieniu cieczki.

Dużo częściej przeprowadzana jest kastracja polegającą na usunięciu jajników i macicy, aniżeli tylko jajników. Kotka w tym czasie znieczulona jest ogólnie (narkoza). Po zabiegu widoczne jest tylko ok. 2 cm szycie z kilkoma szwami.

W przypadku kocura, usunięcie jąder przeprowadzane jest w wieku 6 -12 miesięcy. W tym przypadku również stosowane jest znieczulenie ogólne.

Najlepiej jednak, zdecydować się na kastrację kocura w wieku 6-8 miesięcy, gdyż możemy wtedy być praktycznie pewni, że nie wystąpi u niego rak prostaty i jąder.

Skutki sterylizacji

Zaraz po zabiegu, kiedy kot zostanie wybudzony i oddany w nasze ręce, jeszcze przez kilka godzin będzie odczuwał skutki znieczulenia ogólnego. Typowymi objawami, które nie powinny niepokoić są senność, niekontrolowane oddawanie moczu, chwiejny krok. Kot w tym czasie powinien mieć zapewniony spokój, aby spokojnie móc dojść do siebie.

W dalszym okresie, po zabiegu kastracji spowolnieniu ulega przemiana materii. Dlatego ważne jest, aby rozsądnie karmić kota, nie doprowadzać do jego tycia i co bardzo ważne, zapewnić mu ruch np. poprzez zabawę.

Zalety i wady sterylizacji

Jak każda ingerencja w organizm, sterylizacja (niepełna, pełna- kastracja) ma swoje zalety i wady, z korzyścią tych pierwszych.

Piękny kot rasy maine coon.

Zalety sterylizacji u kotki

Zauważalna zaleta w przypadku obu płci to stabilizacja psychiczna. Decydując się na kastrację kota domowego możemy być pewni w przypadku samic, że unikniemy nowotworów narządów rodnych, tym samym również ropomaciczy. Jeśli zabieg zostanie wykonany przed pierwszą cieczką, kotce nie grozi nowotwór gruczołu mlekowego, w innym przypadku ryzyko wystąpienia wynosi tylko 10%. Kastracja, to również wyeliminowanie problemu ciąży urojonej.

Zalety sterylizacji u kota

W okresie godowym samce są nadpobudliwe, oznaczają teren moczem, którego woń jest bardziej intensywna niż zwykle i tym samym nieprzyjemna dla ludzkiego nosa. Co więcej, trudno jest ten zapach całkowicie wyeliminować. Kastracja zapobiega włóczęgostwu, nadpobudliwości. Biorąc pod uwagę choroby związane z układem rozrodczym, zabieg niweluje problem prostaty, przepukliny, a także zapobiega nowotworom układu płciowego.

Kastracja jest zabiegiem nieodwracalnym, co kwalifikuje się jako wadę. Dlatego bardzo ważne jest przemyślenie metody antykoncepcji swojego pupila.

Wady sterylizacji u kota

Pomimo większości zalet, kastracja posiada również swoje skutki uboczne. Są to przede wszystkim problemy wynikające ze spowolnieniem przemiany materii po takim zabiegu. Jeśli kot jest nieodpowiednio żywiony, jest duże prawdopodobieństwo, że będzie miał nadwagę, a w związku z nią mogą wystąpić inne schorzenia.

Kolejna wada, to ryzyko związane z narkozą – zaleca się, aby kilka dni wcześniej zbadać kota, czy nie występują jakieś przeciwskazania odnośnie znieczulenia ogólnego. Często przeprowadza się badania krwi, aby sprawdzić stan zdrowia.

Kastracja jest zabiegiem nieodwracalnym, co kwalifikuje się jako wadę. Dlatego bardzo ważne jest przemyślenie metody antykoncepcji swojego pupila.

Podsumowanie

Decydując się na kota, antykoncepcja jest bardzo ważnym punktem, o którym należy pomyśleć jak najwcześniej. Wiele osób bagatelizuje ten problem i później zamiast cieszyć się towarzystwem pupila, nie rozumie jego zachowania, co niejednego wprawia w zły nastrój. A pewne działania zwierzęcia są po prostu uwarunkowane biologicznie, dlatego w żaden sposób nie powinno się go karać.

Artykuł ma Ci pokazać możliwości antykoncepcji, jej dobre i złe strony. Ponadto, ma również pomóc w rzetelnym dialogu z weterynarzem. Pamiętaj, że każdy kot ma inny stan zdrowia, dlatego niezbędne są wcześniejsze konsultacje weterynaryjne i badania.

Newsletter

Jeśli chcesz dostać powiadomienie o nowych artykułach na temat wychowywania kotów, zapisz się na darmowy newsletter.




Gwarantuję 100% prywatności. Nigdy nie udostępnię nikomu Twojego adresu.

Dodaj komentarz

*